Mieszkanie bezczynszowe – plusy i minusy

Dla osób myślących o kupnie mieszkania ciekawą opcją mogą być mieszkania bezczynszowe. Lokale te nie są  prowadzone przez zarządcę nieruchomości, i nie wiążą się z koniecznością opłacanie comiesięcznego czynszu. Nie trzeba więc ponosić kosztów zarządzania nieruchomością, kosztów administracji, funduszu remontowego, sprzątania klatki schodowej, czy drobnych napraw i remontów.
Mieszkania bezczynszowe mogą więc wydawać się doskonałym rozwiązaniem, gdyż minimalizują koszty użytkowania lokalu. Czy jednak tak jest faktycznie? Otóż nie do końca. Mieszkania bezczynszowe wymagają większego zaangażowania samych właścicieli. To na nich spoczywa obowiązek dokonywania wszelkich remontów i napraw, które mogą się czasem wiązać z jednorazowymi, dość wysokimi kosztami.
W przypadku lokali czynszowych większe remonty są finansowane z funduszu remontowego, więc koszty rozkładają się na dłuższy okres czasu. W mieszkaniach bezczynszowych problematyczne jest również rozliczenie opłat za użytkowanie części wspólnych.